3a state track meet 2013 kansas

Swenson's Blog: New State Records!

3a state track meet 2013 kansas

Kansas High School Outdoor Track & Field. Season: Outdoor. Outdoor: · · · · · · · · · · State Girls Track and Field. Class, State Champion, Score, Second Place, Third Place .. Reed Stadium. 3A Lutheran (Kansas City), (43 pts). Washburn men's and women's track and field and cross country field in cross country and track and field named Southwest Kansas All-Area as a In 14 was named a captain of the track team and cross country team the AVCTL League track meet in (junior) won 3A State Track Meet.

Mason DeMars, Solomon, ; T5. Josh Burdine, Solomon, ; 3.

3a state track meet 2013 kansas

Preston Coffman, Pleasanton, ; 2. Quinn Kendrick, Stanton County, ; 3. Kyle Dupree, Syracuse, ; 4. Meitler, Smith Center, ; 5. Briar Belcher, Maranatha, ; 6. David Perez, Kiowa County, ; 7. Ryan Adams, Berean Academy, ; 8.

Records & History

Key Keller, Oakley, Jed Dierksen, Sterling, ; 2. Wyatt Flinn, Rock Hills, ; 3. Brett Herrs, Washington County, ; 5.

Henry Friesen, South Gray, ; 6. Dakota Jiskra, Lyndon, ; 8. Caleb Niehues, Jackson Heights, Damien Odle, Kiowa County, ; 2. Jordan Proffitt, Sterling, ; 3. Will Crabill, Hodgeman County, ; 4. Luke Pyle, Jefferson North, ; 5. Cole Lorenzen, Smith Center, ; 6. Kalob Newton, Syracuse, ; 7. Michael Bliss, Onaga, ; 8. Benjamin Hirsch, Berean Academy, Caroline Bingham, Maranatha, Morgan Flowers, Pratt Skyline, Jordyn Harmon, Northern Heights, Anna Stucky, Moundridge, Alexcia Deutscher, Ellis, Andria Dowell, Sterling, Tarah Wiens, Meade, Krystal Miller, Inman, Jessica DeWeese, Pratt Skyline, Danielle Nay, Bennington, Mikaela Dorshorst, Oberlin, Emma Drees, Ell-Saline, Emmy Drees, Ell-Saline, Danielle Nay, Bennington, 1: Rachel Bellar, West Elk, 1: Erica Bertram, Kiowa County, 1: Emily Hahn, Ness City, 1: Allyson Vogt, Berean Academy, 1: Andy Bush, Marais des Cygnes, 1: Emily Hahn, Ness City, 2: Jessie Rubottom, Ness City, 2: Lauren Harrell, Maranatha, 2: Katelyn Entz, Berean Academy, 2: Paige Wells, Leoti, 2: Aubrey Wilson, Ell-Saline, 2: Jenna Farris, Lincoln, 2: Siarra Taylor, Wakefield, 2: Lauren Harrell, Maranatha, 5: Paige Wells, Leoti, 5: Katelynn Adam, Ell-Saline, 5: Jenna Farris, Lincoln, 5: Jessie Rubottom, Ness City, 5: Kaylee Bogina, NE-Arma, 5: Kaylee Engle, Chase County, 5: Rachel Ash, KC Christian, 5: Sarah Hines, West Elk, Heather Melton, Kiowa County, Sophie Hayes, Ellinwood, Kelsey Wilson, Oakley, Sydney Wilson, Sterling, Lynzee Mace, Smith Center, Karesa Lewis, Pleasanton, Amanda Conway, Hill City, Ashley Holler, Moundridge, Peri Lange, Moundridge, Miranda Silvey, West Elk, Trenna Cox, Smith Center, Sarah Hines, West Elk, ; 3.

Jasmine Helms, Washington County, ; 5. Breanna Holmes, Central Plains, ; 6. Mauri Steimel, Stanton County, ; 2.

Kim Junkermeier, Plainville, ; 7. Megan Jirak, Chase County, Madeline Demel, Central Plains, Kaylee Bogina, NE-Arma, Katelynn Adam, Ell-Saline, Jenna Farris, Lincoln, Paige Wells, Leoti, Kaylee Engle, Chase County, Jessee Rubottom, Ness City, Hope Manning, Maranatha, Rachel Ash, KC Christian, Heather Polson, Jefferson North, ; 2. Rylie Dyck, Moundridge, ; 3. Ashley Holler, Moundridge, ; 4. Heather Melson, Kiowa County, ; 5.

Xannie Quiring, Berean Academy, ; T6. Summer Small, Washington County, Jordyn Harmon, Northern Heights, ; 5. Emma Drees, Ell-Saline, ; 6. Anna Stucky, Moundridge, ; 8. Bethany Bailey, Maranatha, meet record; old record by Keegan Williams, Maranatha, ; 2.

Madison Wolf, Bennington, ; 3. Lashae Hedstrom, Republic County, ; 4. Xannie Quiring, Berean Academy, ; 5. Heidi Stegman, Washington County, ; 6.

3a state track meet 2013 kansas

Megan Stegman Washington County, ; T7. Erin Alexander, Washington County, ; 3. Megan Honas, Ellis, ; 4.

Kansas State Track and Field Championships - 3A (Day 1) (Raw)

Angela Liggett, Kiowa County, ; 5. Emily Baldwin, Little River, ; 6. Cheyenne Armbruster, Plainville, ; 7. Shelbe Pywell, Plainville, ; 8. Natalie Leffler, Northern Heights, Madison Wolf, Bennington, ; 2. Demi Murray, Oberlin, ; 3. Katie Bailey, Leoti, ; 4. Shannon Toll, Hill City, ; 5. Savanah Case, Inman, ; 6. Wynnette Sommerfeld, Berean Academy, ; 7.

MSHSAA State Championships

Zarin Goodrich, Marais des Cygnes, ; 8. Kaitlin Albert, Smith Center, Levi Morss, LaCrosse, Kurt Van Der Mewe, Linn, Zac Krehbiel, Central Christian, Stetson Underwood, South Central, Jordan Hoffman, Otis-Bison, Wyatt VanDorn, Centralia, Kyler Telford, Rolla, Wade Buck, Wheatland, Nathan Lorson, Hope, Elijah Smith, Valley Heights, Daylen Houk, Marmaton Valley, Tem Shetley, Fowler, Preston Jueneman, Hanover, Boone Cady, Osborne, Jacob Hardiman, Pawnee Heights, Lukas Koch, Centralia, 2: Samuel McKinney, Weskan, 2: Graham Applegate, Dighton, 2: Nick Smith, Weskan, 2: Callahan Grund, Wallace County, 2: Austin Ceniti, Stafford, 2: Jesus Garcia, Satanta, 2: Billy Day, Ashland, 2: Lukas Koch, Centralia, 4: Derk McClure, Stafford, 4: Samuel McKinney, Weskan, 4: Troy Wineinger, Greeley County, 4: Henry Penner, Macksville, 4: Tuker Gillespie, Wheatland, 4: Caden Callaway, Pike Valley, 4: Hunter Denner, Caldwell, 4: William Ohlde, Clifton-Clyde, Tyson Robke, Lebo, Brett Burdiek, Centralia, Tanner Tranbarger, Macksville, James Moreland, South Haven, Isaac Seibert, Macksville, Nathan Stein, Spearville, William Storie, LaCrosse, Kyle Comstock, Tescott, Jacob Welker, Pretty Prairie, Ryan Perkins, Miltonvale, Tanner Sipe, Waverly, Lucas Adams, Frankfort, ; 2.

Isaac Seibert, Macksville, ; 4. Conor Hamilton, Cunningham, ; 5. Jerrod Lies, Minneola, ; 6. Cody Huerter, Centralia, ; 7. Derek Trimble, Valley Heights, ; 8. Jared McKinney, Weskan, Paul Barrientes, Sylvan-Lucas, ; 2. Brennyn Pankratz, Fairfield, ; 3. Dallas Thompson, Madison, ; 4. Walker Harred, Southern Coffey County, ; 5. Coby Lindsay, South Central, ; 8. Rigo Bustillos, Moscow, Lukas Koch, Centralia, 9: Caden Callaway, Pike Valley, 9: Henry Penner, Macksville, 9: Derek McClure, Stafford, 9: Tuker Gillespie, Wheatland, Troy Wineinger, Greeley County, Hunter Denner, Caldwell, Trae Lane, Burrton, Grady Derryberry, Madison, ; 2.

3a state track meet 2013 kansas

Luke Schemm, Wallace County, ; T3. Logan Durler, Spearville, ; 6. Tanner Tranbarger, Macksville, ; T7. Austin Smith, Fairfield, ; 4. Rigo Bustillos, Moscow, ; 2. Blake Quillen, Clifton-Clyde, ; 4. Sheldon Schmidt, LaCrosse, ; 5.

2012 Sacred Heart High School 3A KS State Track Champions

Cole Kerschner, LaCrosse, ; 6. Lucas Moeder, LaCrosse, ; 2. Kip Keeley, LaCrosse, ; 3. Trevor Lowe, Thunder Ridge, ; 4. Jordan Morton, Crest, ; 5. Jordan Schaller, Cunningham, ; 6. Alex Surdez, Frankfort, ; 7. Aaron True, Southern Coffey County, ; 8. Richard Goble, South Haven, John's 9, Caldwell 9, St. John 2, White City 1, Flinthills 1, Wilson 1. Brandi Jo Roepke, Valley Heights, Courtney Freed, Pike Valley, Mackenzie Klaver, Norwich, Taylor Leitner, Rawlins County, Bailey Poe, Norwich, Lexy Leitner, Rawlins County, Robey Singhateh, Rawlins County, Michaela Girard, Logan, Kendra Bergman, Linn, Shelby Luerman, Ashland, Dakota Hoffman, Dighton, 1: Tyann Isaacs, Caldwell, 1: Macayla Easton, Golden Plains, 1: Jerris Reeder, WaKeeney, 1: Emma Stalker, Satanta, 1: Hannah Gillespie, Wheatland, 1: Courtney Jueneman, Hanover, 2: Courtney Freed, Pike Valley, 2: Kara Reimer, Ashland, 2: Santana Reeves, South Barber, 2: Mayda Stallbaumer, Centralia, 2: Lacey Oatmeyer, Wheatland, 2: Kortney Ricke, Cunningham, 2: Elizabeth Penner, Macksville, 2: Santana Reeves, South Barber, 5: Audrey Schmitz, Axtell, 5: Kortney Ricke, Cunningham, 5: Elizabeth Penner, Macksville, 5: Kendra Henry, Waverly, 5: Jayda Minor, Minneola, 5: Brittany White-Dold, Olpe, 5: Brandy Burns, Fairfield, Kayla Olson, South Central, Marissa Reed, Quinter, Heather Kerschen, Cunningham, Tia Goertzen, Goessel, Andrea Metcalfe, Hartford, Elizabeth Nobert, Clifton-Clyde, Dana Kramer, Wetmore, Haley Strathman, Baileyville, ; T2.

Cassidy Barnard, Madison, ; 2. Margaret Eilert, Beloit St. Riley Hanzlik, Centralia, ; 4. Laura Sudbeck, Baileyville, ; 5. Erika Chandler, Northern Valley, ; 6. Jessica Prince, Osborne, ; 7. Kurston Gilliland, Crest, ; 8. Devon Allen, Argonia, Santana Reeves, South Barber, Audrey Schmitz, Axtell, Jayda Minor, Minneola, Marlee McKenna, Hoxie, Janae Price, Bucklin, Brittany White-Dold, Olpe, Paula Young, White City, Carly Heim, Hoxie, ; 2.

Briley Ware, Dexter, ; 3. Samantha Wessel, Baileyville, ; 7. Sarah Hagen, Central Christian, ; 8. Gentry Stout, Bucklin, ; 2. Brooke Ricke, Attica, ; 6. The two-division format which currently exists in 1A for basketball, scholars bowl and volleyball, and in 4A for baseball, basketball, softball and volleyball, will be eliminated.

Football is evaluated biannually based only upon enrollment for grades 9, 10, and 11, with classifications for the next two seasons announced in October of an odd-numbered year. Schools with or fewer students in grades have the option to play Eight-man football instead of the traditional man game.

In man football, there are five classes 6A, 5A, 4A, 3A, Awith 32 schools in 6A and 5A, 64 schools in 4A and 3A, and the remaining schools 43 for and ; 41 for and in A. In eight-man football, there are two divisions of roughly equal size, with schools scheduled to compete in 8-man for the and seasons, decreasing to for and due to consolidation in many rural towns. Classes 3A and 2A will have 48 schools each, and Class 1A will have the remaining man football playing schools 31 in and District play was introduced to determine playoff participants in From throughonly district champions advanced to the playoffs.

Inthe top two teams in each man district began to qualify for the playoffs; district runners-up were added to the playoff brackets for 8-man in In those classifications, teams now schedule the first eight games on their own, with the ninth week acting as the first week of the playoffs.

Teams are seeded onto the bracket based upon overall record and divided into two groups of 16 based upon geography. The same format will be used in Class 4A beginning in Schools form leagues to compete against one another, and participation in a particular league is voluntary. Most schools in a league are located within a close geographic range. However, due to sparse population in western Kansas, schools in the same league are often separated by distances of more than miles, and in a few cases, schools are almost miles apart.

For example, in policy debate, there are state championships for 6A, 5A, 4A, and A combined. The meet, which features athletes from schools in all six classes, is one of the nation's largest high school meet, with more than 3, athletes participating.

The state track meet hosted its th competition in The eight-man championships are currently held at Fischer Field in Newton.